İşkur'a Rüşvet ve usulsüzlük operasyonu. Çok sayıda gözaltı var.

İşkur'a Rüşvet ve usulsüzlük operasyonu. Çok sayıda gözaltı var.

İŞKUR'da rüşvet, sahte evrak düzenleme ve ihalelerde usulsüzlük iddiasıyla operasyon düzenlendi. Aralarında İşkur personellerininde bulunduğu çok sayıda gözaltı kararı verildi.

Türkiye İş Kurumu'nu (İŞKUR) zarara uğrattıkları iddia edilen aralarında İŞKUR personelinin de olduğu 58 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 10 ilde düzenlenen operasyonda 35 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı..

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yapılan soruşturma kapsamında, yapılan ihbarlar sonucu İŞKUR Genel Müdürlüğü'nde çalışan memurların ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve işbaşı eğitim programlarında usülsüzlükler yaparak sahte belgelerle kursa katılmayan kişilere ödemeler yapılmasını sağladıkları tespit edildi. Bu şekilde 2014- 2018 yılları arası 20 milyon TL kurumun zarara uğratıldığı belirlendi.

RÜŞVET TAPELERİDE VAR

Bu yönde kurum müfettişinin de incelemesi sonucu raporun düzenlendiği, yine düzenlenen raporda ihalelerdeki usülsüzlüklerle ihaleye fesat karıştırma suçlarının da işlendiği tespit edildi. İletişimin dinlenmesi sonrası bir kısım şüpheliler tarafından rüşvet alındığı da tape kayıtlarıyla belgelendi. Tanık ve şikayetçi beyanları, müfettiş raporları, kriminal inceleme raporları, yapılan tespitler ve elde edilen deliller doğrultusunda organize şekilde hareket eden şüphelilerin; Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve örgüte üye olma, Nitelikli dolandırıcılık, Resmi belgede sahtecilik, Rüşvet, İhaleye fesat karıştırma suçlarını işledikleri tespit edildi. 

24 AYRI SUÇA KARIŞTIKLARI TESPİT EDİLDİ

Soruşturmada 24 ayrı suça karıştığı tespit edilen 21' i İŞKUR personeli, 17'si şirket, firma yetkilisi, 13'ü sahte kursiyer, 7'si usülsüz kursiyer ve kimlik temin eden toplam 58 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.  10 ilde düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda 35 şüpheli yakalandı. Diğer şüphelilerin yakalama çalışmaları devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F5Haber.com

Şimdi Ara
Hemen Sor